Nasze projekty: Obsługa turysty z niepełnosprawnością wzroku (szkolenie realizowane przez Fundację Pełni Kultury)

Autor: Dawid Górny

Wyzwanie

GOPRowcy chcieli poznać potrzeby turystów niewidomych i słabowidzących, tak by mogli udzielać im właściwego wsparcia.

Głównym zadaniem było poznanie i zrozumienie szczególnych potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, a następnie zastosowanie poznanej wiedzy w praktyce.

Większość uczestników nie miała wcześniej kontaktu z osobami z niepełnosprawnością wzroku.

Ratownicy GOPR i szkoleniowcy maszerują trasą turystyczną przez Olchowiec

Szkolenie odbyło się na szlaku turystycznym znajdującym się w Olchowcu, dostępnym dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Szlak ten został oparty o system znaczników „Totupoint” oraz audiodeskrypcję 18 najciekawszych punktów na trasie.

Udostępnienie szlaku turystycznego w Olchowcu było pierwszym w Polsce projektem tego typu. Sporym wyzwaniem było stworzenie audiodeskrypcji, która nie tylko opisałaby otoczenie, ale precyzyjnie wskazała szlak osobie niewidomej. Obecnie, dzięki systemowi znaczników i powiązanymi z nimi audiodeskrypcjami, niewidomi mogą samodzielnie przejść całą tę trasę, wysłuchując opisów historycznych, przyrodniczych i topograficznych.

Rozwiązanie

Projekt rozpoczęliśmy od wizyty w Olchowcu. Razem z GOPRowcami przeszliśmy cały szlak, robiąc notatki, dokumentację fotograficzną i badając teren z perspektywy osoby niewidomej. Następnie pisaliśmy teksty audiodeskrypcji, a każda z nich była testowana przez osobę niewidomą. Równolegle odbywały się konsultacje merytoryczne z pracownikami GOPR. Dotyczyły m.in. nazw okolicznych szczytów górskich, historii regionu, roślinności, czy topografii.

Nie byliśmy jedynymi trenerami w tym projekcie. Szkolenie prowadziła czteroosobowa grupa trenerów z niepełnosprawnością wzroku. Dzięki temu uczestnicy poznali różne sposoby funkcjonowania, różne oczekiwania, różne style kontaktu z osobami ze szczególnymi potrzebami.

Wspólnie z uczestnikami pracowaliśmy przez cały weekend, pierwsza część szkolenia odbywała się zdalnie (online), a druga już w terenie, czyli na szlaku w Olchowcu. Podzieliliśmy je na bloki tematyczne:

Dzień 1 (online):

  • Badanie wiedzy uczestników szkolenia o tematyce osób ze szczególnymi potrzebami

  • Teoretyczne wprowadzenie - Pojęcie niepełnosprawności i usług dostępności

  • Praktyczne przykłady – funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością wzroku

  • Formy udostępniania przestrzeni publicznej osobom niewidomym i słabowidzącym

  • Zasady savoir vivre i asystowania osobom z niepełnosprawnością wzroku

  • Podstawy tworzenia audiodeskrypcji i tekstów alternatywnych

Dzień 2 (na szlaku):

  • Asystowanie osobie niewidomej w terenie

  • Korzystanie z systemu znaczników „Totupoint”

  • Ćwiczenie opisów audiodeskrypcyjnych na żywo

  • Podsumowanie szkolenia

Rezultaty

W trakcie dwudniowego szkolenia uczestnicy poznali podstawowe zagadnienia związane z funkcjonowaniem osób ze szczególnymi potrzebami. Poznali standardy i dobre praktyki podczas asystowania osobie z dysfunkcją wzroku i przećwiczyli w praktyce nabyte umiejętności. Dowiedzieli się, w jaki sposób poprawnie opisywać otoczenie i przedmioty osobom niewidomym.

Po szkoleniu wszyscy uczestnicy stwierdzili, że był to czas wykorzystany efektywnie, a wiedza którą nabyli zostanie przez nich wykorzystana w codziennej pracy.

Rozstaliśmy się w serdecznej atmosferze, obiecując sobie kolejne szkolenia w tym samym gronie.

Zdjęcia pochodzą z profilu "Zobaczyć Beskid Niski" na FB.

Sprawdź czy podobne szkolenie byłoby przydatne dla Twojej firmy lub instytucji

Zapoznaj się ze szczegółami naszej oferty szkoleń z dostępności i warsztatów edukacyjnych lub po prostu skontaktuj się z nami i porozmawiajmy.

W czasie konsultacji postaramy się rozpoznać Twoje potrzeby i sprawdzimy czy jesteśmy w stanie pomóc.