Nasze projekty: Dostępna strona internetowa z audiodeskrypcjami dzieł sztuki

Autor: Tomasz Bonior

Opinia wystawiona przez klienta po zakończeniu projektu:

“Wspólnie stworzyliśmy projekt o którym, mamy nadzieję, będzie się dużo mówić.

Nasza współpraca przebiegała znakomicie, a kreatywność oraz znajomość fachu Accens są godne polecenia.

Nasze spotkania zawsze były interesujące i wnosiły wiele do projektu. Z radością patrzymy w przyszłość i mamy nadzieję na dalszą współpracę.“

Wyzwanie

Pomysł stworzenia nowoczesnej strony umożliwiającej osobom niewidzącym zapoznawanie się z najznakomitszymi dziełami sztuki spodobał nam się od samego początku. W pełni dostępne, atrakcyjne i wydajne rozwiązanie miało być nową jakością na rynku.

Rozpoczynaliśmy od "czystej kartki", wspólnie ze sponsorem projektu definiując podstawowe funkcje, tworząc prototypy i testując doświadczenia użytkowników. Pierwszy etap projektu miał zakończyć się w pełni funkcjonalną, minimalną wersją serwisu - MVP.

Rozwiązanie

Prace rozpoczęliśmy od serii warsztatów (zdalnych i stacjonarnych) aby dobrze zrozumieć wizję klienta i dopasować zakres pierwszej wersji do ograniczeń czasowych i budżetowych. Na tej podstawie mogliśmy zaproponować najbardziej odpowiednią architekturę i wspólnie zdefiniować podstawowe funkcjonalności.

Przyjęliśmy, że serwis będzie hostowany na platformie Google Cloud (GCP). Rolę systemu zarządzania treścią (CMS) pełni darmowy Strapi (oprogramowanie open source), a backend oparty jest o Google App Engine i Cloud SQL. Dzięki temu rozwiązanie jest w pełni skalowalne i w momencie udostępnienia go poza granicami Polski nie napotka na problemy wydajnościowe. Strona jest przygotowana również pod kątem obsługi różnych wersji językowych. W momencie kiedy zapadnie decyzja o dołączeniu np. języka angielskiego, wystarczy dostarczyć przetłumaczone treści i włączyć je jednym przełącznikiem.

Od pierwszego dnia projektu, kolejne wersje i prototypy przechodziły oczywiście przez testy dostępności z końcowym użytkownikiem. Dzięki temu mamy pewność, że korzystanie z systemu przez osoby z niepełnosprawnościami wzroku (dla których został on przecież stworzony), jest przyjemne i intuicyjne.

Serwis sztukaopisana.pl w pierwszej wersji udostępnionej światu zawiera kilkadziesiąt audiodeskrypcji najbardziej znanych obrazów. Są one dostępne bezpłatnie dla wszystkich, po rejestracji i zalogowaniu się. Cały czas trwają prace nad rozbudową strony, kolejne audiodeskrypcje dzieł sztuki są już w przygotowaniu.

Zrzut ekranu - strona główna serwisu sztukaopisana.pl

Rezultaty

Powstała przejrzysta, dostępna, szybka i responsywna strona.

Użytkownicy chwalą sobie łatwość obsługi i wsparcie dla czytników ekranu.

Serwis jest gotowy do przeskalowania i dodawania kolejnych wersji językowych.

Wspólnie z właścicielami pracujemy nad rozwojem strony i dodajemy kolejne funkcjonalności.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą serwisu sztukaopisana.pl!

Warto spędzić kilka chwil ze sztuką i posłuchać jak brzmią najpiękniejsze obrazy.

Zapytaj o dostępną stronę internetową dla Twojej firmy lub instytucji

Stworzenie dostępnej strony od podstaw często bywa tańsze niż przetestowanie dostępności już istniejącego rozwiązania i wprowadzenie poprawek.