Automatyczne testy dostępności - narzędzia

Autor: Tomasz Bonior

Istnieje wiele narzędzi, które wspierają budowanie i utrzymywanie dostępnych aplikacji. Możemy podzielić je na trzy główne kategorie:

  1. Narzędzia do automatycznych testów dostępności kompletnych aplikacji.

  2. Narzędzia weryfikujące dostępność przy okazji przeprowadzania testów automatycznych.

  3. Narzędzia wspierające tworzenie dostępnych aplikacji.

W tym artykule skupimy się na pierwszej z tych kategorii, ponieważ jest to najczęściej spotykane zastosowanie automatyzacji w testach dostępności. Głównymi bohateremi wpisu będą zatem platformy, które nie wymagają szczegółowej wiedzy technicznej, a jednocześnie posiadają funkcje planowania i wykonywania automatycznych skanów naszych stron internetowych lub portali.

Niektóre z nich dają  również możliwość automatycznej weryfikacji dostępności aplikacji desktopowych oraz mobilnych. Główne funkcjonalności takich narzędzi to:

  • Regularne skanowanie naszego systemu pod kątem dostępności.

  • Raporty z dokładnymi informacjami odnośnie ewentualnych problemów z dostępnością .

  • Metryki dostępności, w tym mierzenie trendu dostępności w naszym systemie.

Poniższe zestawienie zawiera kilka narzędzi, które dają podobne możliwości, ale celują w innego klienta. Być może jedno z nich przyda się w Twojej organizacji?

Porównaliśmy podstawowe parametry tych narzędzi, które naszym zdaniem należy wziąć pod uwagę planując wdrożenie automatycznych testów dostępności. Wzięliśmy pod uwagę cenę, popularność, możliwość testowania stron wymagających autentykacji, testowanie również wersji mobilnej stony. Oto jak przedstawia się rezultat tego zestawienia:

Kluczowe parametry dostępnych na rynku narzędzi do automatycznego badania dostępności:
Axe MonitorPope TechARCTenonAMPA11yWatchAsqatasunPa11y
Darmowy plannienietaktaknietaktaktak
Cenanie podaje165$/miesiac do tysiąca stron29$/miesiąc/użytkownik + 0.05$/pojedyncze sprawdzenie0.05$ za każde wywołanie APInie podaje9,99$/miesiąc do 5 strondarmowedarmowe
Popularnośćbardzo dużaśredniabardzo dużamałamałabardzo małabardzo maładuża
Weryfikacja stron wymagajacych autentykacjitaktaktaknietaknienietak
Weryfikacia webowych aplikacji w wersii mobilnejtaktaktaktaknienietaktak

[Aktualizacja - 11 maj 2022] A11yWatch otrzymał wsparcie testów na urządzeniach mobilnych (źródło)

Po nawet pobieżnej analizie powyższej tabeli wydaje się, że zwycięzca może być tylko jeden: Pa11y. Jest to narzędzie którego sami używamy w naszych projektach i szkoleniach i które rekomendujemy większości klientów.

Rozważasz automatyzację testów dostępności?

Możemy zorganizować szkolenie, warsztaty lub konsultacje dla Twojego zespołu. Napisz czego potrzebujecie - przemyślimy, co w Waszym konkretnym przypadku ma największy sens i zaproponujemy rozwiązanie.